תוכנית זו פועלת בבית שמש בשיתוף "עיר ללא אלימות" והרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול.ההורים שהתנדבו לסיירת ביקשו להיות מעורבים בחיי הנוער, מתוך ערכי ערבות הדדית והגנה על הילדים מתופעות לא רצויות חזון הסיירת התגשם והפך להיות חלק מחיי העיר. סיורים של צוותי מתנדבים יוצאים בכל סוף שבוע, בשעות הלילה ומתפרסים על פני מספר רב של מוקדים בעיר.

 

רציונל

בשנים האחרונות תרבות הבילוי של בני הנוער כוללת התנהגות אנטי חברתית, החל מהפרעות סדר, כמו רעש, ונדליזם ולכלוך ועד לאלימות והתנהגויות סיכוניות, כמו צריכת אלכוהול וסמים. סיירת ההורים מורכבת מהורים למתבגרים תושבי העיר, הפועלים בהתנדבות ומסיירים ברחבי העיר בשעות בעייתיות המוגדרות מראש על-ידי הצוותים העירוניים (בדרך כלל שעות הלילה וסופי שבוע).

 

מטרות

  • צמצום אירועי אלימות, וונדליזם, שכרות וצריכת סמים. 
  • הגברת מעורבותם של הורים בתרבות הפנאי של ילדיהם.
  • איתור בני נוער בסיכון והפנייתם לגורמי הטיפול הרלוונטים.
  • מתן מענה ראשוני בזמן אמת לנוער במצוקה.
  • יצירת שיתוף פעולה בין תושבי העיר לרשויות.

 

אוכלוסיית יעד

הורים למתבגרים תושבי העיר אשר עברו הכשרה ייחודית,הפועלים בהתנדבות ומסיירים ברחבי העיר בשעות ובמוקדים המוגדרים מראש ע"י צוות ההיגוי.

 

תיאור התכנית

במסגרת הפרויקט פועלות 4 קבוצות הורים:

מגזר כללי-מרכז העיר
מגזר כללי-גבעת שרת
מגזר כללי-רמב"ש א'
מגזר כללי-רמב"ש ב' והשכונות החרדיות.


המתנדבים עברו הכשרה מיוחדת לעבודות רחוב עם הנוער בסיכון וכן זוכים לליווי מקצועי והדרכה לאורך כל השנה ע"י גורמים מוסמכים. במהלך הפעילות מסיירים המתנדבים בפארקים, בגנים ציבוריים ובמקומות ריכוז של בני נוער בלילות סופי השבוע מעניקים לנערים אוזן קשבת ותוך כדי הגשת משקה חם/קר מקיימים עמם שיחות ייעוץ והכוונה.

המתנדבים הוכשרו לזהות מצבי מצוקה ובמקרה הצורך מפנים ואף מלווים את הנערים לגורמי סיוע להמשך טיפול.

כמו כן משתתפת הסיירת במבצעי מניעה עירוניים שמקיימים הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול ותוכנית עיר ללא אלימות עם משטרת ישראל בחופשות ובימים "מועדים".  
 

 


תפוקות התכנית

מערבות ההורים בתרבות הבילוי, שמירה על החוק ומניעת אלימות וונדליזם איתור בני נוער בסיכון והפנייתם לגורמים המתאימים, יצירת שיתוף פעולה בין התושבים וגורמי האכיפה והגברת נוכחות מרסנת באזורים מועדים לפורענות.

 
פרטי התקשרות:
רכז סיירת הורים עירונית – דוד סמנה

טלפון – 050-7451729

דואל -- 
[email protected]