דבר ראש העיר

הורות היא מקצוע, אולי אחד המקצועות החשובים ביותר. מקצוע מאתגר ומעניין שלא נלמד באף מחלקה. המשימה לקחת את חווית ההורות ולהפוך אותה למעצימה זהו אתגר גדול ואנחנו כאן בבית

שמש נטלנו עלינו משימה זו. האתגר הוא הגוון בהורות. כל אחד מאיתנו חווה את ילדיו באופן שונה.

כל ילד הוא עולם ומלואו. כל ילד מגיב אחרת לסוגיות קטנות ולאירועי חיים. השוני קיים אפילו בין אחים. היכולת לייצר "ספר הפעלה" לילדים הוא בלתי אפשרי. אנחנו כהורים יכולים לנסות ולהשפיע על חווית הילד , להגדיר לו גבולות , לתת בידיו כלים לשאול שאלות. אנחנו בעיריית בית שמש מבקשים להיות שותפים עמכם במסע. להיות יחד עמכם בתהליך החשוב והמרכזי בחיים שלנו, גידול ילדינו ובניית המערך המשפחתי.

בחרנו להקים בית ספר להורים כדי שנפגש יחד ונשאל שאלות, נציף דילמות הוריות. נשמע

אנשי חינוך ומומחים בתחומם ולא נשכח לרגע לקיים למידת עמיתים.

הקמת בית ספר להורים הוא מרכיב משמעותי בתפיסת החינוך לאחריות. את ההורות שלנו, מתוך אחריות, אנו נוטלים עמנו מרגע שהפכנו להורים ללא הפסק. אנחנו הורים בתוך המערכת הזוגית שלנו, אנחנו הורים במקום העבודה, אנחנו הורים ללא הפסקה. אני מבקשת להזמין אתכם לקחת חלק. אין לי ספק שבית הספר להורים יהפוך מוקד ידע עבור הורים ואנשי חינוך שיבקשו להעשיר את ידיעותיהם.

כאם לארבעה ילדים אני יכולה להעיד על עצמי שחווית ההורות שלי, מסע גידול ילדיי, היא החוויה משמעותית ממגוון התפקידים שאחזתי בהם. אנחנו צומחים לתפקיד הזה. מה שעשיתי בילד הראשון לא בהכרח מתאים לבת השנייה או הרביעית. היכולת שלנו לצמוח בכל גיל ובכל שלב יחד עם הילדים שלנו היא חוויה מדהימה. הורים במרכז הינה תכנית דגל עירונית שתאגד בתוכה את כלל השירותים שניתנים להורים

לילדים מינקות ועד בגרות ותלווה אתכם במשימה הגדולה שלכם. אני מודה לשותפים בעירייה ולמשרד לבטחון קהילתי שמובילים איתנו את התכנית המיוחדת הזו שרואה את ההורים בעיר כקהילה לומדת, יוזמת ומשפיעה.

בברכה,
ד"ר עליזה בלוך
ראש עיריית בית שמש

חזון

כחלק מתפיסת הטוב המשותף ופיתוח מענים קהילתיים לתושבים, אנו מוצאים כי ישנן נקודות השקה רבות בין האוכלוסיות השונות בעיר בית שמש. סוגיית ההורות הינה סוגיה שמשותפת לכולם. מתוך תפיסה זו אנו מציעים לקדם בית הספר להורים שיהווה מטריה לכלל סדנאות והכשרות המוצעות להורים, תוך שימת דגש על חינוך לאחריות והקמת קהילת הורים יוזמת ומעורבת בשינוי החברתי ובשיח. התוכן המוצע יהיה מגוון ומותאם לאוכלוסיות השונות בעיר.

בית ספר להורים יהיה מזמין ומתפתח יעסוק בענייני הורות. אבן שואבת לכל תושבי בית-שמש, מכל המגזרים. מקום שנותן מידע, תמיכה, הכוונה וליווי בשאלות ואתגרים ההתפתחותיים שניצבים בפני הורים בימינו. מרכז שמציב את ההורות כהתמחות נרכשת מעבר ל"אינסטינקטים הטבעיים" והלמידה ממשפחת המוצא.

ההורים הם משאב מרכזי בטיפוח והכנת ילדיהם לחיים ותפיסת מציאות חייהם. בית הספר להורים מאפשר קידום הורות מטפחת ומטיבה תוך הקניית כלים מעשיים לשיפור יכולת ההכלה וההובלה של ההורים את ילדיהם כמחוללי שינוי.

מטרות

מיצוב ההורים כסוכני שינוי במעגלים שונים –במשפחה, במערכת החינוך, בקהילה, במרחב הציבורי. יצירת מנהיגות הורית משמעותית המשפיעה על תפיסת המציאות ושיח שרואה את הטוב המשותף. חיזוק הקשר בתא המשפחתי- הורות, זוגיות, יחסי אחים.

  • ידע ועמדות - ללבן נושאי ליבה מתחום ההורות ולהצמיח את הידע,
  • העמדות והתפיסה לפי חזון הטוב המשותף וחינוך לאחריות.
  • הכלה ודימוי עצמי -לתת להורים הכלה לרגשותיהם ותפיסת עולמם.
  • לעודדם לתת הכלה לילדיהם ויכולת לפתח דימוי עצמי חיובי, אישי ומשפחתי.
  • ארגז כלים -להעניק להורים ארגז כלים מעצים ומעשי.
  • ייחודיות – לעסוק בהתמודדות במשפחה ייחודית תוך רגישות תרבותית.
  • קהילה- יצירת קהילת הורים לומדת ומשתפת.