פייסבוק twitter youtube
עיריית בית שמש עיריית בית שמש עיריית בית שמש עיריית בית שמש עיריית בית שמש
עמוד ראשי
תפריט העירייה בשבילי
גודל טקסט:  הגדל טקסט   הקטן טקסט
כיצד נחגוג את ל"ג בעומר השנה?
פורסם באתר בתאריך: 10/05/2017

הממונה על איכות הסביבה, מר מנשה אליאס מברך את תושבי העיר ומאחל לתושבים חג שמח ושמירה על איכות הסביבה ועל בטיחות במדורות.

גם השנה נחגוג את ל"ג בעומר, רובנו בהדלקת מדורות. לצערנו, הרבה פעמים מושלכים למדורה חומרים שלכאורה נראים "תמימים", אך בשלבי שרפתם הם פולטים לאוויר גזים מסוכנים וחלקיקי פיח ואפר  קטנים שעלולים להיכנס לריאות עם כל נשימה שאנו נושמים.

שריפת חומרים אלה עלולה להוות סכנה בריאותית לציבור התושבים, במיוחד לאלה החוגגים מסביב למדורה, אך גם לתושבים אחרים באזור ולהוות מטרד סביבתי לאנשים הנמצאים בבתי המגורים המצויים באזור. הם יכולים להוות סכנה בריאותית של ממש לחולי אסתמה.

מומלץ שסביב מדורה אחת יחגגו כמה שיותר אנשים, כדי "לחסוך" זיהום  אויר ממדורות רבות. כמו כן מומלץ לא לשבת קרוב מאוד למדורה ולא בכיוון שאליו פונה העשן, כדי להימנע  משאיפה מיותרת של מזהמים.


ואולי נחגוג את  ל"ג בעומר השנה בצורה שונה, בריאה ויצירתית?  ללא מדורה ?  

פעילות ספורט עם חץ וקשת, פיקניק עם ירקות בריאים ומשחקים בטבע.......

אם יש לכם רעיון שכבר בצעתם או שאתם מתכננים לבצע אותו, נשמח לשמוע עליו ביחידה לאיכות הסביבה.

נא שלחו למייל: nitza.sviva@gmail.com

 

להלן הנחיות למזעור נזקים לאדם ולסביבה ממדורות ל"ג בעומר:

 1. נדליק מדורות צנועות - עץ הוא משאב סביבתי ולכן רצוי לחסוך בו. גם קורות העץ בהן משתמשים לבנייה - מקורן בעצים חיים, וככל ששורפים יותר מהן - עצים אחרים נכרתים בכדי להכין קורות חדשות. רצוי לשרוף מוצרי עץ שונים שכבר אין בהם שימוש, כמו רהיטים שבורים וכדומה. מלבד החיסכון בעצים, מדורות צנועות מפחיתות את הזיהום ואת הנזק שבהתחממות כדור הארץ, וגם - יוצרות אווירה יותר אינטימית...
   
 2. הימנעו מכריתת עצים חיים וגם מאיסוף  עצים מתים. לעצים מתים, במיוחד בסביבה מדברית, יש חשיבות במארג האקולוגי. למשל, הם משמשים מקום לינה לציפורים ומקום מסתור לחיות בר שונות.
   
 3. איפה מבעירים? יש לבחור איזור חשוף שאין בו סכנת התלקחות אש לשטחים רחבים אחרים. שדות בור ושדות קוצים הם מקומות מועדים לפורענות. צריך לזכור כי אמנם יש שריפות שהן חלק בלתי נפרד מהמערכת הטבעית, אולם שריפות רבות הנובעות מרשלנות האדם, פוגעות באופן אנוש בצומח ובחי. מקומות המחיה של החיות נהרסים, וחלקן, בעיקר הקטנות שבהן, לא מסוגלות להימלט מאש המתפשטת במהירות.
   
 4. איך בונים?  את בסיס המדורה כדאי לעשות בתוך גומה אותה חופרים באדמה. כך, שבסוף הבעירה ניתן לכסות היטב את האזור והפגיעה במקום כמעט ולא תהיה מורגשת. יש להציב אבנים מסביב למדורה, בכדי למנוע את סכנת ההתלקחות והתפשטות השריפה.
   
 5. מה לא שמים במדורה:
  *אין לשרוף חומרי פלסטיק וניילונים יש להימנע מלזרוק למדורה כוסות, צלחות וסכו"ם חד פעמי. גם קלקל אסור לשרוף. שריפתם של חומרים אחלו גורמת לפליטה של חומרים מסרטנים.

  *אין לשרוף תחליפי עץ כמו מלמין, M.D.F ופורמייקה, עצים צבועים אלו הם חומרים תעשייתיים שתהליך ייצורם כולל ערבוב עם דבקים שונים, שבעת שרפתם פולטים  לאוויר חלקיקים המכילים חומרים מסוכנים. במקרים בהם חומרים הנ"ל מגיעים בסופו של דבר אל האש, ניתן להבחין בזמן השריפה בעשן שחור וסמיך המלווה בריח חריף.

  *אין להשליך למדורה זכוכית ואבנים הללו עלולים להתפוצץ מחומה של האש ויכולים  להוות סכנה לחוגגים סביב המדורה.

  ככלל, הבערת מדורת בל"ג בעומר גורמת לפליטת פחמן דו חמצני (גז חסר צבע וריח)  שהוא גז חממה הכולא את החום המגיע מהשמש  וגורם לו להצטבר באטמוספירה ולחמם את כדור הארץ. ככל שיש יותר מדורות נפלט יותר פחמן דו-חמצני לאטמוספירה.   


מדורה

 
תמונות
תגיות
לא קיימות תגיות לכתבה זאת.

גרסה להדפסה
שלח לחבר