ראש עיריית בית שמש, ד״ר עליזה בלוך בכנס הנדל״ן השנתי, ׳ישראל מתחדשת׳ של אתר מגדילים


"אני מאמינה מאוד בהתחדשות עירונית. זה לא רק נדל״ן עבורי, אלא זו סוגיה חברתית. זו דרך ליצור אינטגרציה חברתית שבה סוגים שונים של אוכלוסייה גרים יחד ובונים מרחב משותף.
זו הדרך שלי להביא אוכלוסייה צעירה לעיר הוותיקה ולגוון את המרקם האנושי. שלטון מרכזי ושלטון מקומי צריכים לעבוד יחד.
מדינת ישראל החליטה להגדיל את יחידות הדיור. זו הייתה ההחלטה של השלטון המרכזי אך האחריות ליישם אותה הוטלה על השלטון המקומי מבלי תכלול של ההתמודדות עם ההחלטה.
המדינה הייתה צריכה לנהוג כמבוגר אחראי. היא לא התאימה את הקצב של פיתוח התחבורה, התשתיות, מבני הציבור, כיתות הלימוד ושירותי הבריאות.
לבנות דירות זה חלק קטן ממה שהתושבים צריכים. צריך היה לראות את המכלול. כדי שהתחדשות עירונית תצליח, היזמים צריכים ביטחון ברווח שלהם ולכן חייב להיות הסכם גג של המדינה שמאפשר הסכם פיתוח שלוקח בחשבון את כל התשתיות של השכונה. זה לא יכול להיות עול על הרשות המקומית. עבור מדינת ישראל, עדיין יותר זול להגדיל את יחידות הדיור בהתחדשות עירונית מאשר בשכונות החדשות״.

בלוך סיכמה: ״מינהל התכנון עשה עבודה מצוינת של תכנון יחידות הדיור. אבל אנחנו בשלב שאם לא נעשה, לצד הבנייה, התאמה תקציבית דחופה למבני ציבור, לתשתיות, לתחבורה ולחינוך, אז אנחנו בעצם מחזיקים את התושבים כבני ערובה״.

ישראל מתחדשת