בריאות ותזונה בריאה בגינה קהילתית


מהי גינה קהילתית?

גינה המשותפת לתושבי השכונה, בה הם מגדלים ירקות, פירות, עצים וצמחי תבלין ונפגשים לעשייה חקלאית וחברתית משותפת .

היחידה האזורית לאיכות הסביבה  "שורק"  מבקשת לעודד קבוצות תושבים להקים ולהמשיך לקיים גינות קהילתיות בעיר בבית שמש, ביישובי מטה יהודה במבשרת ציון ובאבו גוש. אנו מתכננים לקיים בחודשים הקרובים הכשרה משותפת לנציגי הגינות, שתתאפשר גם באופן מקוון.

גינות קהילתיות קיימות בשכונת הגפן, ברחוב הנרקיס, במתנ"ס זינמן ובמתנ"ס מאירהוף, בנחל הבשור ובשכונת המשקפיים  - בבית שמש , בשכונות נוף הרים ו י"א  במבשרת ציון וביישובים: בית זית, כפר אוריה וצור הדסה במטה יהודה.

אם נבחן יעדים בריאותיים ויעדים  של חקלאות עירונית בגינות קהילתיות אפשר לראות שישנם יעדים משותפים רבים. למשל: הגברת פעילות גופנית, הפחתת זמן מסך, הפחתת סטרס, תזונה בריאה ממזון טרי, עונתי ואיכותי בעל ערך תזונתי. נוסף ליעדים אלה לעבודת כפיים ולחיזוק ערך עבודת האדמה בגינות הקהילתיות יש תרומה לבריאות התושבים העובדים בגינה.

ממחקרים עולה כי ישנה שכיחות נמוכה יותר של השמנה בקרב אנשים הפעילים בגינה הקהילתית בהשוואה למי שלא פעיל בה וכן צריכה גבוהה יותר של ירקות ומוצרי מזון שהוכנו מתוצרי הגינה. העבודה בגינה מהווה סוג של פעילות גופנית התורמת להוצאה אנרגטית, חיזוק שרירים והגברת גמישות. כלומר הפעילות בגינה הכוללת גם תזונה בריאה משפיעה לטובה על הבריאות הפיסית והנפשית של התושבים.

בגינה הקהילתית נהנים הפעילים מגידול אורגני, ממגוון ירקות נגיש, הכרות עם הגידולים השונים: עשבי תיבול, צמחי תבלין, פירות וירקות והקטנת צריכה של  ממתקים, חטיפים ומזון מעובד.  כמו כן הילדים המשתתפים בפעילות יכולים לראות תהליך של גידול ירק מהיות זרע ועד שהוא מגיע לחנות ולצלחת שלהם  ובעקבות כך הם מעיזים לנסות ולטעום את מה שבעבר לא היו מוכנים לטעום, דבר שיכול להוביל לכך שחלק מהילדים יאכלו פירות וירקות בתדירות גבוהה יותר במקום מזון מעובד.

קבוצות תושבים המעוניינות להקים גינה קהילתית מוזמנות לפנות ליחידה לאיכות הסביבה "שורק"   בטלפון: 029908957   או 0528804215